Rubycon 35YXG1200MEFC12.5X30
35YXG1200MEFC12.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
35YXG1200MEFC12.5X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35YXG1200MEFC12.5X30.pdf
Availability of 35YXG1200MEFC12.5X30
QUANTITY
35YXG1200MEFC12.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35YXG1200MEFC12.5X30
Internal Part NumberEIS-35YXG1200MEFC12.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.6A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35YXG1200MEFC12.5X30
Related Links35YXG1200M, 35YXG1200MEFC12.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
35YXG1200MEFC12.5X30 Details Description
Related parts for 35YXG1200MEFC12.5X30
RES CHAS MNT 4 OHM 10% 600W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN N PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 4X1 R/G WH DIFF datasheet.pdf
500 TB SOC BEND PIN RA datasheet.pdf
OSC MEMS 44.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf