Rubycon 35YXH1200MEFCG412.5X30
35YXH1200MEFCG412.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
35YXH1200MEFCG412.5X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35YXH1200MEFCG412.5X30.pdf
Availability of 35YXH1200MEFCG412.5X30
QUANTITY
35YXH1200MEFCG412.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35YXH1200MEFCG412.5X30
Internal Part NumberEIS-35YXH1200MEFCG412.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.6A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35YXH1200MEFCG412.5X30
Related Links35YXH1200ME, 35YXH1200MEFCG412.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
35YXH1200MEFCG412.5X30 Details Description
Related parts for 35YXH1200MEFCG412.5X30
TERMINAL BLOCK 5.08MM VERT 5POS datasheet.pdf
IC PREC TRPL SPPLY MONITOR 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 29POS 2.54MM datasheet.pdf
DIN MISCELLANEOUS datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR14B/AE14G/AKR14B datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 294 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf