Rubycon 35YXH1800MEFCGC18X20
35YXH1800MEFCGC18X20 picture photo
Mfg. Part Number
35YXH1800MEFCGC18X20
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35YXH1800MEFCGC18X20.pdf
Availability of 35YXH1800MEFCGC18X20
QUANTITY
35YXH1800MEFCGC18X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35YXH1800MEFCGC18X20
Internal Part NumberEIS-35YXH1800MEFCGC18X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance26 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35YXH1800MEFCGC18X20
Related Links35YXH1800M, 35YXH1800MEFCGC18X20 Datasheet, Rubycon Distributor
35YXH1800MEFCGC18X20 Details Description
Related parts for 35YXH1800MEFCGC18X20
CLAMP CABLE .750/.203 NYLON datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3A 250VAC 350VDC datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT 5V 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 3.81MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC RDL datasheet.pdf