Rubycon 35YXJ3300MGC16X31.5
35YXJ3300MGC16X31.5 picture photo
Mfg. Part Number
35YXJ3300MGC16X31.5
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35YXJ3300MGC16X31.5.pdf
Availability of 35YXJ3300MGC16X31.5
QUANTITY
35YXJ3300MGC16X31.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35YXJ3300MGC16X31.5
Internal Part NumberEIS-35YXJ3300MGC16X31.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesYXJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.45A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35YXJ3300MGC16X31.5
Related Links35YXJ3300, 35YXJ3300MGC16X31.5 Datasheet, Rubycon Distributor
35YXJ3300MGC16X31.5 Details Description
Related parts for 35YXJ3300MGC16X31.5
CONN TERM BLOCK 8POS 5.08MM PCB datasheet.pdf
CONN JACK MOD INSERT W/4OPENINGS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf