Rubycon 35ZL1200MEFC12.5X30
35ZL1200MEFC12.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
35ZL1200MEFC12.5X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ZL1200MEFC12.5X30.pdf
Availability of 35ZL1200MEFC12.5X30
QUANTITY
35ZL1200MEFC12.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ZL1200MEFC12.5X30
Internal Part NumberEIS-35ZL1200MEFC12.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.29A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ZL1200MEFC12.5X30
Related Links35ZL1200M, 35ZL1200MEFC12.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
35ZL1200MEFC12.5X30 Details Description
Related parts for 35ZL1200MEFC12.5X30
CONN RECEPT 6 POS W/RAMP SL-156 datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10A 50W datasheet.pdf
RES 100 OHM 25W 5% RADIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
MICRO 9C P /33 WHT 72" datasheet.pdf