Rubycon 35ZL39MEFCTZ6.3X7
35ZL39MEFCTZ6.3X7 picture photo
Mfg. Part Number
35ZL39MEFCTZ6.3X7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ZL39MEFCTZ6.3X7.pdf
Availability of 35ZL39MEFCTZ6.3X7
QUANTITY
35ZL39MEFCTZ6.3X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ZL39MEFCTZ6.3X7
Internal Part NumberEIS-35ZL39MEFCTZ6.3X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current300mA
Impedance250 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ZL39MEFCTZ6.3X7
Related Links35ZL39ME, 35ZL39MEFCTZ6.3X7 Datasheet, Rubycon Distributor
35ZL39MEFCTZ6.3X7 Details Description
Related parts for 35ZL39MEFCTZ6.3X7
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
GDT 145V 10KA datasheet.pdf
CONN LOCKING CLIP 26-22AWG CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOTHERBOARD ATV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.047UF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
LED ASSY VERT 5MM GRN 565NM datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 20POS datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
RES 68 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf