Rubycon 35ZLG220MEFC10X12.5
35ZLG220MEFC10X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
35ZLG220MEFC10X12.5
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ZLG220MEFC10X12.5.pdf
Availability of 35ZLG220MEFC10X12.5
QUANTITY
35ZLG220MEFC10X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ZLG220MEFC10X12.5
Internal Part NumberEIS-35ZLG220MEFC10X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLG
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.43A
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ZLG220MEFC10X12.5
Related Links35ZLG220M, 35ZLG220MEFC10X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
35ZLG220MEFC10X12.5 Details Description
Related parts for 35ZLG220MEFC10X12.5
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 25W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO252 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
LED MT SR VERT 7MM 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.61A 152 MOHM datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 29 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf