Rubycon 35ZLG33MEFCTZ6.3X7
35ZLG33MEFCTZ6.3X7 picture photo
Mfg. Part Number
35ZLG33MEFCTZ6.3X7
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ZLG33MEFCTZ6.3X7.pdf
Availability of 35ZLG33MEFCTZ6.3X7
QUANTITY
35ZLG33MEFCTZ6.3X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ZLG33MEFCTZ6.3X7
Internal Part NumberEIS-35ZLG33MEFCTZ6.3X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesZLG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current480mA
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ZLG33MEFCTZ6.3X7
Related Links35ZLG33ME, 35ZLG33MEFCTZ6.3X7 Datasheet, Rubycon Distributor
35ZLG33MEFCTZ6.3X7 Details Description
Related parts for 35ZLG33MEFCTZ6.3X7
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
HEX SEAL NUT 5/16" STEEL 6-32 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT MOB COIL VHF 200-225MHZ 33" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 68MM datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W NPN NO 2M datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 4PORT WHITE datasheet.pdf
CUTTER 5" DIAG MED OVAL HD FULL datasheet.pdf