Rubycon 35ZLG4.7MEFC4X7
35ZLG4.7MEFC4X7 picture photo
Mfg. Part Number
35ZLG4.7MEFC4X7
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ZLG4.7MEFC4X7.pdf
Availability of 35ZLG4.7MEFC4X7
QUANTITY
35ZLG4.7MEFC4X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ZLG4.7MEFC4X7
Internal Part NumberEIS-35ZLG4.7MEFC4X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesZLG
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance640 mOhm
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ZLG4.7MEFC4X7
Related Links35ZLG4., 35ZLG4.7MEFC4X7 Datasheet, Rubycon Distributor
35ZLG4.7MEFC4X7 Details Description
Related parts for 35ZLG4.7MEFC4X7
TRANS NPN 40V 0.05A TO-92 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 0.316 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL VERT LATCH HEADER TIN 6POS datasheet.pdf