TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R22-55P6-6106
DL64R22-55P6-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R22-55P6-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DL64R22-55P6-6106.pdf
Availability of DL64R22-55P6-6106
QUANTITY
DL64R22-55P6-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R22-55P6-6106
Internal Part NumberEIS-DL64R22-55P6-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R22-55P6-6106
Related LinksDL64R22-, DL64R22-55P6-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL64R22-55P6-6106 Details Description
Related parts for DL64R22-55P6-6106
DIODE ZENER 24V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
PROBE POINTED SSTEEL 5.43" datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RESET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 20A TO262-3 datasheet.pdf
IC SBC CAN/LIN 5.0V HS 32HTSSOP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 66.667MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 130MA 15 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FEMALE RECEPTACLE 7WAY datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 88MA 47.3 OHM datasheet.pdf