Rubycon 35ZT180M8X20
35ZT180M8X20 picture photo
Mfg. Part Number
35ZT180M8X20
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ZT180M8X20.pdf
Availability of 35ZT180M8X20
QUANTITY
35ZT180M8X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ZT180M8X20
Internal Part NumberEIS-35ZT180M8X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZT
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current437.5mA
Impedance54 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ZT180M8X20
Related Links35ZT18, 35ZT180M8X20 Datasheet, Rubycon Distributor
35ZT180M8X20 Details Description
Related parts for 35ZT180M8X20
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
GRILL GUARD FOR 80MM FANS datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
PANEL ALUM 7.32X2.8X0.06" datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 450VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 3.21A 232 MOHM datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 85MHZ 9UBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
LAMP 5MM GRN 525NM CLR datasheet.pdf