NMB Technologies Corp. 3610SB-05W-B30-E00
3610SB-05W-B30-E00 picture photo
Mfg. Part Number
3610SB-05W-B30-E00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
3610SB-05W-B30-E00.pdf
Availability of 3610SB-05W-B30-E00
QUANTITY
3610SB-05W-B30-E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3610SB-05W-B30-E00
Internal Part NumberEIS-3610SB-05W-B30-E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
PCN Part NumberFan Motor Numbering System 13/Dec/2013
Standard Package90
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series3610SB
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 25mm W
Air Flow41.3 CFM (1.17m³/min)
Static Pressure0.120 in H2O (29.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise28 dB
Power (Watts)1.20W
RPM2400 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.050A
Voltage Range12 ~ 27.6VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3610SB-05W-B30-E00
Related Links3610SB-05, 3610SB-05W-B30-E00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3610SB-05W-B30-E00 Details Description
Related parts for 3610SB-05W-B30-E00
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 30POS datasheet.pdf
FIXED IND 8.5UH 850MA 167 MOHM datasheet.pdf
TEMP METER LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 971MA 220 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.5V 60W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf