NMB Technologies Corp. 3612KL-05W-B49-B50
3612KL-05W-B49-B50 picture photo
Mfg. Part Number
3612KL-05W-B49-B50
Brief Description
FAN AXIAL 92X32MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
3612KL-05W-B49-B50.pdf
Availability of 3612KL-05W-B49-B50
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3612KL-05W-B49-B50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3612KL-05W-B49-B50
Internal Part NumberEIS-3612KL-05W-B49-B50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS Information3612KL-05W-B49-B50 Material
Series3612KL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 32mm W
Air Flow58.6 CFM (1.66m³/min)
Static Pressure0.245 in H2O (61.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise38 dB
Power (Watts)3.84W
RPM3200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.160A
Voltage Range15 ~ 27.6VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3612KL-05W-B49-B50
Related Links3612KL-05, 3612KL-05W-B49-B50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3612KL-05W-B49-B50 Details Description
Related parts for 3612KL-05W-B49-B50
CONN PLUG 2POS VERT NATURAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V Y5V 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 36POS SNGL GOLD datasheet.pdf
AMP MMIC SI BIPOLAR 70-MIL PKG datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SOCKET 6 POINT 9/16" datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.88MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf