Vishay/Dale RLR07C2700GSB14
RLR07C2700GSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2700GSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 270 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2700GSB14.pdf
Availability of RLR07C2700GSB14
QUANTITY
RLR07C2700GSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2700GSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2700GSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)270
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2700GSB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2700GSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2700GSB14 Details Description
Related parts for RLR07C2700GSB14
CONN MB M12 UT BASE 5POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
IC CTLR USB PROTECTOR QSOP datasheet.pdf
OSC VCXO 96.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 0.69 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 36COND 24AWG 100' datasheet.pdf
MAGNETICS BALUN TRANSFORMER 6MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 2W SMBJ datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1W DO216 datasheet.pdf