Ohmite TA203PA1R00J
TA203PA1R00J picture photo
Mfg. Part Number
TA203PA1R00J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA203PA1R00J.pdf
Availability of TA203PA1R00J
QUANTITY
TA203PA1R00J Order Process
Ship out your order
Specifications of TA203PA1R00J
Internal Part NumberEIS-TA203PA1R00J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±450ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height0.620" (15.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA203PA1R00J
Related LinksTA203P, TA203PA1R00J Datasheet, Ohmite Distributor
TA203PA1R00J Details Description
Related parts for TA203PA1R00J
SURGE SUPPRSSR 15A 12OUT RACKMNT datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SC70-4 datasheet.pdf
CAP TRIMMER 1-3PF 25V SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-QSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.8KV 950A datasheet.pdf
THERMISTOR GLASS CHIP DO-35 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf