NMB Technologies Corp. 3615KL-04W-B50-P00
3615KL-04W-B50-P00 picture photo
Mfg. Part Number
3615KL-04W-B50-P00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
3615KL-04W-B50-P00.pdf
Availability of 3615KL-04W-B50-P00
QUANTITY
3615KL-04W-B50-P00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3615KL-04W-B50-P00
Internal Part NumberEIS-3615KL-04W-B50-P00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information3615KL-04W-B50-P00 Material
PCN Obsolescence/ EOLNMBTC Fan Series 06/Mar/2015
NMBTC Fan Series Retraction 13/Nov/2015
Standard Package30
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series3615KL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 38.4mm W
Air Flow76.2 CFM (2.16m³/min)
Static Pressure0.358 in H2O (89.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise46.5 dB
Power (Watts)5.52W
RPM4000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.460A
Voltage Range7 ~ 12.6VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3615KL-04W-B50-P00
Related Links3615KL-04, 3615KL-04W-B50-P00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3615KL-04W-B50-P00 Details Description
Related parts for 3615KL-04W-B50-P00
CONN HEADER 25POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CORD ROJ C-14 SJT 1'8" 18/3 10A datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V 1111 datasheet.pdf
IC LVDS QUAD DIFF DVR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 4POS datasheet.pdf
TRANSISTOR UHF PWR LDMOS SOT539A datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 28POS TIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V SOT323 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf