NMB Technologies Corp. 3615RL-05W-B69-B50
3615RL-05W-B69-B50 picture photo
Mfg. Part Number
3615RL-05W-B69-B50
Brief Description
FAN AXIAL 92X38.4MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
3615RL-05W-B69-B50.pdf
Availability of 3615RL-05W-B69-B50
QUANTITY
3615RL-05W-B69-B50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3615RL-05W-B69-B50
Internal Part NumberEIS-3615RL-05W-B69-B50
Series3615RL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 38.4mm W
Air Flow141.2 CFM (4.00m³/min)
Static Pressure1.044 in H2O (260.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise61 dB(A)
Power (Watts)22.1W
RPM6700 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.920A
Voltage Range14 ~ 27.6VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3615RL-05W-B69-B50
Related Links3615RL-05, 3615RL-05W-B69-B50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3615RL-05W-B69-B50 Details Description
Related parts for 3615RL-05W-B69-B50
RES 270 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL 2-WIRE 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 25POS 0.50MM R/A datasheet.pdf