AVX Corporation 3640AC104MAT3A
3640AC104MAT3A picture photo
Mfg. Part Number
3640AC104MAT3A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 3640
Datasheet Download
3640AC104MAT3A.pdf
Availability of 3640AC104MAT3A
QUANTITY
3640AC104MAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640AC104MAT3A
Internal Part NumberEIS-3640AC104MAT3A
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640AC104MAT3A
Related Links3640AC1, 3640AC104MAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640AC104MAT3A Details Description
Related parts for 3640AC104MAT3A
CONN CABLE GRIP ALUM .250-.375 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 200W datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 4POS datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 DIGITAL datasheet.pdf
DIN-POWER LOCKING LEVER BL20-M datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
820UF 35V 16X16X21 MM 125C 5000H datasheet.pdf