AVX Corporation 3640AC154MAT3A\SB
3640AC154MAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
3640AC154MAT3A\SB
Brief Description
CAP CER 0.15UF 1KV X7R 3640
Datasheet Download
3640AC154MAT3A\SB.pdf
Availability of 3640AC154MAT3A\SB
QUANTITY
3640AC154MAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640AC154MAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-3640AC154MAT3A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640AC154MAT3A\SB
Related Links3640AC15, 3640AC154MAT3A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640AC154MAT3A\SB Details Description
Related parts for 3640AC154MAT3A\SB
CONN RCPT 18POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
IC ASYNC FIFO MEM 4KX9 32-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR 16BIT 60HXQFN datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RACEWAY 1-1/4" ELBOW COVER IVORY datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf