AVX Corporation 3640AC513ZAT9A
3640AC513ZAT9A picture photo
Mfg. Part Number
3640AC513ZAT9A
Brief Description
CAP CER 0.051UF 1KV X7R 3640
Datasheet Download
3640AC513ZAT9A.pdf
Availability of 3640AC513ZAT9A
QUANTITY
3640AC513ZAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640AC513ZAT9A
Internal Part NumberEIS-3640AC513ZAT9A
Standard Package36
Series-
PackagingBulk
Capacitance0.051µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640AC513ZAT9A
Related Links3640AC5, 3640AC513ZAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640AC513ZAT9A Details Description
Related parts for 3640AC513ZAT9A
LED BICOLOR DIFF 1210 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
IC FIFO 4096X18 25NS 28DIP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0013UF RADIAL datasheet.pdf