AVX Corporation 3640GC102MAT9A
3640GC102MAT9A picture photo
Mfg. Part Number
3640GC102MAT9A
Brief Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 3640
Datasheet Download
3640GC102MAT9A.pdf
Availability of 3640GC102MAT9A
QUANTITY
3640GC102MAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640GC102MAT9A
Internal Part NumberEIS-3640GC102MAT9A
Standard Package36
Series-
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640GC102MAT9A
Related Links3640GC1, 3640GC102MAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640GC102MAT9A Details Description
Related parts for 3640GC102MAT9A
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 7.5V 10W datasheet.pdf
IC INVERTER 1-INPUT 6XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 7.8UH 10A 20.5 MOHM datasheet.pdf