AVX Corporation 3640KA390KAT3A
3640KA390KAT3A picture photo
Mfg. Part Number
3640KA390KAT3A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 5KV NP0 3640
Datasheet Download
3640KA390KAT3A.pdf
Availability of 3640KA390KAT3A
QUANTITY
3640KA390KAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640KA390KAT3A
Internal Part NumberEIS-3640KA390KAT3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated5000V (5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)