Panasonic Electronic Components ERJ-P06J300V
ERJ-P06J300V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P06J300V
Brief Description
RES SMD 30 OHM 5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P06J300V.pdf
Availability of ERJ-P06J300V
QUANTITY
ERJ-P06J300V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P06J300V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P06J300V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P06J300V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P06J300V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P06J300V Details Description
Related parts for ERJ-P06J300V
RES SMD 226K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 84MA 27 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 240MA 3.25 OHM datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
WIRE COVER 25P ABS CONN. BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 4SMD datasheet.pdf
BULB FOR COND BEACON 24VAC/DC datasheet.pdf
MODEL 312 TAP SWITCH 30A 300V datasheet.pdf