Winchester Electronics 364A2595B
364A2595B picture photo
Mfg. Part Number
364A2595B
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB
Datasheet Download
364A2595B.pdf
Availability of 364A2595B
QUANTITY
364A2595B Order Process
Ship out your order
Specifications of 364A2595B
Internal Part NumberEIS-364A2595B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
SeriesDual 364
PackagingBulk
Connector StyleBNC
Connector TypeJack, Female Sockets - Dual
Contact TerminationSolder
Shield TerminationSolder
Impedance50 Ohm
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole, Right Angle
Cable Group-
Fastening TypeBayonet Lock
Frequency - Max4GHz
FeaturesBoard Lock, Isolated
Housing ColorBlack
Ingress Protection-
Body MaterialBrass
Body FinishNickel
Center Contact MaterialPhosphor Bronze
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
Voltage Rating500V
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)364A2595B
Related Links364A, 364A2595B Datasheet, Winchester Electronics Distributor
364A2595B Details Description
Related parts for 364A2595B
IC OPAMP GP 83MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CONN RCPT PANEL 4PIN .250FASTON datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.5A SMD datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CABLE 20COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT SOLDER NONSHO datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf