3M 3723-CLEAR-48MMX50M-BULK
3723-CLEAR-48MMX50M-BULK picture photo
Mfg. Part Number
3723-CLEAR-48MMX50M-BULK
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
TAPE LOW TEMP SEALING 48MMX50M
Datasheet Download
3723-CLEAR-48MMX50M-BULK.pdf
Availability of 3723-CLEAR-48MMX50M-BULK
QUANTITY
3723-CLEAR-48MMX50M-BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of 3723-CLEAR-48MMX50M-BULK
Internal Part NumberEIS-3723-CLEAR-48MMX50M-BULK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDate Code Decipher
MSDS Material Safety Datasheet3723 Clear MSDS
Standard Package36
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
SeriesScotch® 3723
PackagingRoll
Tape TypeBox Sealing - Cold Temperature
AdhesiveRubber
Backing, CarrierPolypropylene Film
Thickness0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)
Thickness - Adhesive0.0014" (1.4 mils, 0.036mm)
Thickness - Backing, Carrier, Liner0.0016" (1.6 mils, 0.041mm)
Width1.89" (48.00mm)
Length164' (50.0m) 54.7 yds
ColorClear
UsagePackaging, Sealing, Splicing
Temperature Range30 ~ 40°F (-1 ~ 4°C)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3723-CLEAR-48MMX50M-BULK
Related Links3723-CLEAR-4, 3723-CLEAR-48MMX50M-BULK Datasheet, 3M Distributor
3723-CLEAR-48MMX50M-BULK Details Description
Related parts for 3723-CLEAR-48MMX50M-BULK
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 13W datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 26POS TIN WW datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-SON datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 13MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf