3M 3782-20P-540A 100FT
3782-20P-540A 100FT picture photo
Mfg. Part Number
3782-20P-540A 100FT
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 40COND TWIST-PAIR 100'
Datasheet Download
3782-20P-540A 100FT.pdf
Availability of 3782-20P-540A 100FT
QUANTITY
3782-20P-540A 100FT Order Process
Ship out your order
Specifications of 3782-20P-540A 100FT
Internal Part NumberEIS-3782-20P-540A 100FT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series3782
Cable TypeFlat Twisted Pair
Number of Conductors40 (20 Pair Twisted)
Pitch0.050" (1.27mm)
Length100' (30.5m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 36 AWG
ShieldingUnshielded
Jacket ColorMultiple
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width2.000" (50.80mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Ratings-
FeaturesZippable
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance10 GOhm
First Conductor Mark-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3782-20P-540A 100FT
Related Links3782-20P-, 3782-20P-540A 100FT Datasheet, 3M Distributor
3782-20P-540A 100FT Details Description
Related parts for 3782-20P-540A 100FT
IC 6MHZ Z80 CMOS SIO/0 40-DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
IC DAC NANO 16BIT 2.5V 10-MSOP datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV 3.3V D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf