Grayhill, Inc. 37FBR1-AAW4121N
37FBR1-AAW4121N picture photo
Mfg. Part Number
37FBR1-AAW4121N
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 24V
Datasheet Download
37FBR1-AAW4121N.pdf
Availability of 37FBR1-AAW4121N
QUANTITY
37FBR1-AAW4121N Order Process
Ship out your order
Specifications of 37FBR1-AAW4121N
Internal Part NumberEIS-37FBR1-AAW4121N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series37F
PackagingBulk
TypePiezo
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating150mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC24V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapNatural
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleWire Leads
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesSealed - Fully, Vandal Resistant
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life50,000,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)37FBR1-AAW4121N
Related Links37FBR1-, 37FBR1-AAW4121N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
37FBR1-AAW4121N Details Description
Related parts for 37FBR1-AAW4121N
SPACER THREE-THROW FOR PB SWITCH datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 5V 120W datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC CNTRLR WATCHDOG 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf