Cornell Dubilier Electronics 380LQ102M180J032
380LQ102M180J032 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ102M180J032
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
380LQ102M180J032.pdf
Availability of 380LQ102M180J032
QUANTITY
380LQ102M180J032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ102M180J032
Internal Part NumberEIS-380LQ102M180J032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LQ
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)199 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ102M180J032
Related Links380LQ102, 380LQ102M180J032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ102M180J032 Details Description
Related parts for 380LQ102M180J032
CONN HEADER 26POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC DO204AC datasheet.pdf
RES 22 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.2VOUT 10W datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE RFI datasheet.pdf
INS BNCM CABLE STK P 50OHM 100CM datasheet.pdf