Cornell Dubilier Electronics 380LQ820M450H012
380LQ820M450H012 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ820M450H012
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
380LQ820M450H012.pdf
Availability of 380LQ820M450H012
QUANTITY
380LQ820M450H012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ820M450H012
Internal Part NumberEIS-380LQ820M450H012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.426 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current830mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ820M450H012
Related Links380LQ820, 380LQ820M450H012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ820M450H012 Details Description
Related parts for 380LQ820M450H012
RES SMD 5.36KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8NS 119BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 30 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
VARISTOR 351V 8KA DISC 20MM datasheet.pdf
LO-VOLT VAPROTEX 25FT SEC datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf