Cornell Dubilier Electronics 380LQ821M315A042
380LQ821M315A042 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ821M315A042
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
380LQ821M315A042.pdf
Availability of 380LQ821M315A042
QUANTITY
380LQ821M315A042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ821M315A042
Internal Part NumberEIS-380LQ821M315A042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)243 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ821M315A042
Related Links380LQ821, 380LQ821M315A042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ821M315A042 Details Description
Related parts for 380LQ821M315A042
PHOTOTRNSISTR NPN 935NM SIDELOOK datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 12A 8 MOHM TH datasheet.pdf
BRIDGE RECT 3 PHASE 1200V 27A datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 680 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN ADAPT TNC PLUG TO N JACK datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
IC TXRX PHY IEEE 1PORT 48WQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/8W 0805 datasheet.pdf