Cornell Dubilier Electronics 380LX101M500A012
380LX101M500A012 picture photo
Mfg. Part Number
380LX101M500A012
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
380LX101M500A012.pdf
Availability of 380LX101M500A012
QUANTITY
380LX101M500A012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX101M500A012
Internal Part NumberEIS-380LX101M500A012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.58 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX101M500A012
Related Links380LX101, 380LX101M500A012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX101M500A012 Details Description
Related parts for 380LX101M500A012
CONN PLUG 18POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 18SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
CARD EDGE 56POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN EDGE CARD DUAL .8MM 80POS datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .125 DIP 56POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 2POS 2.2MM datasheet.pdf