Cornell Dubilier Electronics 380LX102M250A042
380LX102M250A042 picture photo
Mfg. Part Number
380LX102M250A042
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
380LX102M250A042.pdf
Availability of 380LX102M250A042
QUANTITY
380LX102M250A042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX102M250A042
Internal Part NumberEIS-380LX102M250A042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)199 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX102M250A042
Related Links380LX102, 380LX102M250A042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX102M250A042 Details Description
Related parts for 380LX102M250A042
OSC XO 10.24MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF14A/AF14/AFF14A datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V SOT323 datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
PANEL PLASTIC 5.37X9.25" FOR NB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
22MM YELLOW 24V WIRES datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf