Cornell Dubilier Electronics 380LX123M035A022
380LX123M035A022 picture photo
Mfg. Part Number
380LX123M035A022
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
380LX123M035A022.pdf
Availability of 380LX123M035A022
QUANTITY
380LX123M035A022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX123M035A022
Internal Part NumberEIS-380LX123M035A022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)44 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX123M035A022
Related Links380LX123, 380LX123M035A022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX123M035A022 Details Description
Related parts for 380LX123M035A022
IDC CABLE - CSC20S/AE20G/X datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
CONN BERGSTIK II/S-SMT/RR datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT563 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 4A datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX4M SIG datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 250V X7R SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.4M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf