Yageo RT0402BRE07976RL
RT0402BRE07976RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE07976RL
Brief Description
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE07976RL.pdf
Availability of RT0402BRE07976RL
QUANTITY
RT0402BRE07976RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE07976RL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE07976RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE07976RL
Related LinksRT0402BR, RT0402BRE07976RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE07976RL Details Description
Related parts for RT0402BRE07976RL
RECT BRIDGE 1-PH 600V 35A GBPC-A datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 19.6608MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 9POS R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 12POS DUAL SMD datasheet.pdf