Cornell Dubilier Electronics 380LX151M350J022
380LX151M350J022 picture photo
Mfg. Part Number
380LX151M350J022
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
380LX151M350J022.pdf
Availability of 380LX151M350J022
QUANTITY
380LX151M350J022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX151M350J022
Internal Part NumberEIS-380LX151M350J022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.326 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX151M350J022
Related Links380LX151, 380LX151M350J022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX151M350J022 Details Description
Related parts for 380LX151M350J022
FIXED IND 22UH 740MA 548.3 MOHM datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1A TO-92 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf