Cornell Dubilier Electronics 380LX183M016H032
380LX183M016H032 picture photo
Mfg. Part Number
380LX183M016H032
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
380LX183M016H032.pdf
Availability of 380LX183M016H032
QUANTITY
380LX183M016H032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX183M016H032
Internal Part NumberEIS-380LX183M016H032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LX
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)46 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.98A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX183M016H032
Related Links380LX183, 380LX183M016H032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX183M016H032 Details Description
Related parts for 380LX183M016H032
RELAY SSR 2A 240VAC SIP PHASE datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 53.6OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 10% 0603 datasheet.pdf
IC TXRX LVDS 9CH W/SCAN 64-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PLC SPLITTER 1X16 S-GRADE SC/APC datasheet.pdf
CHOKE COM MODE datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 10.16MM datasheet.pdf