Cornell Dubilier Electronics 380LX471M100H012
380LX471M100H012 picture photo
Mfg. Part Number
380LX471M100H012
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
380LX471M100H012.pdf
Availability of 380LX471M100H012
QUANTITY
380LX471M100H012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX471M100H012
Internal Part NumberEIS-380LX471M100H012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)450 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX471M100H012
Related Links380LX471, 380LX471M100H012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX471M100H012 Details Description
Related parts for 380LX471M100H012
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D2PAK datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES 62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 300MA 8DSO datasheet.pdf