Cornell Dubilier Electronics 380LX562M063K032
380LX562M063K032 picture photo
Mfg. Part Number
380LX562M063K032
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
380LX562M063K032.pdf
Availability of 380LX562M063K032
QUANTITY
380LX562M063K032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX562M063K032
Internal Part NumberEIS-380LX562M063K032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LX
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX562M063K032
Related Links380LX562, 380LX562M063K032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX562M063K032 Details Description
Related parts for 380LX562M063K032
CONTROL PANEL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 R/A datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ TRPL SYNC 20QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.26M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 10% 0805 datasheet.pdf