Cornell Dubilier Electronics 380LX562M080K452
380LX562M080K452 picture photo
Mfg. Part Number
380LX562M080K452
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
380LX562M080K452.pdf
Availability of 380LX562M080K452
QUANTITY
380LX562M080K452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX562M080K452
Internal Part NumberEIS-380LX562M080K452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.6A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX562M080K452
Related Links380LX562, 380LX562M080K452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX562M080K452 Details Description
Related parts for 380LX562M080K452
LED 7SEG .80" SGL 565NM GRN CC datasheet.pdf
IC MCU ARM7 512KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 50V 2A DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FLTR 2.5A 250VAC datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 30.70MM PANEL datasheet.pdf