Cornell Dubilier Electronics 380LX682M016J202
380LX682M016J202 picture photo
Mfg. Part Number
380LX682M016J202
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
380LX682M016J202.pdf
Availability of 380LX682M016J202
QUANTITY
380LX682M016J202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX682M016J202
Internal Part NumberEIS-380LX682M016J202
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX682M016J202
Related Links380LX682, 380LX682M016J202 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX682M016J202 Details Description
Related parts for 380LX682M016J202
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 1K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SPI/SRL TSOT-23-8 datasheet.pdf
GUIDE HEIGHT SPACER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 203 TYPEA 38POS datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 DR RCPT 16CKT GW HF datasheet.pdf
B-150-17 datasheet.pdf
CAP POLY 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf