Cornell Dubilier Electronics 380LX682M035J022
380LX682M035J022 picture photo
Mfg. Part Number
380LX682M035J022
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
380LX682M035J022.pdf
Availability of 380LX682M035J022
QUANTITY
380LX682M035J022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX682M035J022
Internal Part NumberEIS-380LX682M035J022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LX
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)69 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX682M035J022
Related Links380LX682, 380LX682M035J022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX682M035J022 Details Description
Related parts for 380LX682M035J022
JUMPER-H1506TR/A3049Y/H1506TR 3" datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 PG16 datasheet.pdf
FIXED IND 27MH 42MA 90 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 2% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC DAC NANO 12BIT QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.45 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf