Microchip Technology PIC24FJ192GB110-I/PT
PIC24FJ192GB110-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ192GB110-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ192GB110-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ192GB110-I/PT
QUANTITY
PIC24FJ192GB110-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ192GB110-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ192GB110-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPalladium Copper Wire 05/Nov/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Qualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O83
Program Memory Size192KB (65.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ192GB110-I/PT
Related LinksPIC24FJ192, PIC24FJ192GB110-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ192GB110-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ192GB110-I/PT
CONN BLOCK TERM PCB 5.08MM 6POS datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .635" datasheet.pdf
SWITCH UNIT SQUARE ALT 2POS YEL datasheet.pdf
CARD EDGE 30POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 200MA 1.2 OHM datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
TOS 24VAC/230VAC 0 1A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 18POS datasheet.pdf
LABEL NETWORK ADH datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT PINS datasheet.pdf