Cornell Dubilier Electronics 380LX682M050K022
380LX682M050K022 picture photo
Mfg. Part Number
380LX682M050K022
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
380LX682M050K022.pdf
Availability of 380LX682M050K022
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
380LX682M050K022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX682M050K022
Internal Part NumberEIS-380LX682M050K022
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL380_381 Series Disc 3/Feb/2014
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX682M050K022
Related Links380LX682, 380LX682M050K022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX682M050K022 Details Description
Related parts for 380LX682M050K022
HEADER OPEN SLOTTED .300 14POS datasheet.pdf
CAP MICA 75PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 25A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 101 I/O 160PQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 20% 60V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf