Cornell Dubilier Electronics 381EL471M250K032
381EL471M250K032 picture photo
Mfg. Part Number
381EL471M250K032
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381EL471M250K032.pdf
Availability of 381EL471M250K032
QUANTITY
381EL471M250K032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381EL471M250K032
Internal Part NumberEIS-381EL471M250K032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)310 mOhm
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381EL471M250K032
Related Links381EL471, 381EL471M250K032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381EL471M250K032 Details Description
Related parts for 381EL471M250K032
CONN HEADER 200POS GOLD 2MM datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W datasheet.pdf
VARISTOR 23V 250A ENCASED datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 14.21"L X 4.88"W datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
38 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 1MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 80MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf