Cornell Dubilier Electronics 381LQ271M450J052
381LQ271M450J052 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ271M450J052
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
381LQ271M450J052.pdf
Availability of 381LQ271M450J052
QUANTITY
381LQ271M450J052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ271M450J052
Internal Part NumberEIS-381LQ271M450J052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LQ
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)675 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.19A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ271M450J052
Related Links381LQ271, 381LQ271M450J052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ271M450J052 Details Description
Related parts for 381LQ271M450J052
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.4MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 25.59"L X 25.59"W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.38"L X 2.95"W datasheet.pdf
CONN PLUG 160POS 0.8MM SMD datasheet.pdf