Vishay/Dale RLR32C2941FPBSL
RLR32C2941FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C2941FPBSL
Brief Description
RES 2.94K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C2941FPBSL.pdf
Availability of RLR32C2941FPBSL
QUANTITY
RLR32C2941FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C2941FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C2941FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C2941FPBSL
Related LinksRLR32C2, RLR32C2941FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C2941FPBSL Details Description
Related parts for RLR32C2941FPBSL
LASER MODULE MICRO 808NMB 5MW datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 100MV 16-QSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 20POS 5A datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 DUAL WALL SN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 51MA 65 OHM TH datasheet.pdf