Cornell Dubilier Electronics 381LQ471M350J052
381LQ471M350J052 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ471M350J052
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
381LQ471M350J052.pdf
Availability of 381LQ471M350J052
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
381LQ471M350J052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ471M350J052
Internal Part NumberEIS-381LQ471M350J052
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)353 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ471M350J052
Related Links381LQ471, 381LQ471M350J052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ471M350J052 Details Description
Related parts for 381LQ471M350J052
CONN RECEPT 15POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC DO214AB datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR 3A 12VDC PCB datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
IGBT 600V 108A 390W INT-A-PAK datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MODULE TERM BLOCK 2X2 datasheet.pdf
3300UF 63V 30X30 datasheet.pdf