Cornell Dubilier Electronics 381LR152M250A052
381LR152M250A052 picture photo
Mfg. Part Number
381LR152M250A052
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LR152M250A052.pdf
Availability of 381LR152M250A052
QUANTITY
381LR152M250A052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LR152M250A052
Internal Part NumberEIS-381LR152M250A052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)99 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.56A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LR152M250A052
Related Links381LR152, 381LR152M250A052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LR152M250A052 Details Description
Related parts for 381LR152M250A052
VARISTOR 61.2V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 44 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CARD GUIDE PLASTIC 5.34" datasheet.pdf