Cornell Dubilier Electronics 381LX153M050A052
381LX153M050A052 picture photo
Mfg. Part Number
381LX153M050A052
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
381LX153M050A052.pdf
Availability of 381LX153M050A052
QUANTITY
381LX153M050A052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX153M050A052
Internal Part NumberEIS-381LX153M050A052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX153M050A052
Related Links381LX153, 381LX153M050A052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX153M050A052 Details Description
Related parts for 381LX153M050A052
CAP TANT 15UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
IC VOICE REC/PL 150SEC IN 28TSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 300MW NS-B1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 160 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO220AA datasheet.pdf