Cornell Dubilier Electronics 381LX221M200K202
381LX221M200K202 picture photo
Mfg. Part Number
381LX221M200K202
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
381LX221M200K202.pdf
Availability of 381LX221M200K202
QUANTITY
381LX221M200K202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX221M200K202
Internal Part NumberEIS-381LX221M200K202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LX
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)904 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current900mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX221M200K202
Related Links381LX221, 381LX221M200K202 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX221M200K202 Details Description
Related parts for 381LX221M200K202
IC D-TYPE POS TRG SNGL 56SSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 42V 100A 2-SMD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 160MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
13 MTE VERT SMT HDR FULL SN-PB datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 60V CHA MNT datasheet.pdf